Синдром жаби в окропі, або як ми “варимося” у власному житті

Багатьом відома байка Олів’є Клерка про жабу в окропі.

Історія заснована на реальному експерименті, який довів, що якщо воду нагрівати дуже-дуже повільно, не більше ніж на 0,02 градуса в хвилину, то жаба відчує загрозу для життя тільки в останній момент, але сил для стрибка у неї вже не залишиться. Якщо ж нагрівати воду трохи сильніше, вона зрозуміє небезпеку і вистрибне.

З людиною відбувається аналогічна ситуація, поки вона не відчуває, що небезпека вже близько. Синдром жаби в окропі – це процес поступового емоційного вигорання, коли людина стикається з труднощами в житті, але не робить нічого, щоб звільнитися. Просто чекає, чим же все закінчиться. Так вона вичікує роками, живе в токсичній атмосфері, яка отруює її життя…

Малопомітні зміни не викликають у нас опору, і ми не робимо ніяких спроб “вистрибнути з кип’ятку”.

В результаті людина просто «вариться». Потрапляючи в порочне коло, вона звикає до звичного ходу речей, що і призводить до морального та розумового виснаження, роблячи її повністю безпорадною.

Якби спочатку вода була досить гарячою, нагрітої хоча б до 50 градусів, жаба миттєво вистрибнула б, зберігши собі життя. Однак поки вода ледь тепла і не представляє видимої загрози, вона і не подумає вистрибувати з каструлі. Не відчуваючи помітного дискомфорту, вона адаптується під поступове нагрівання води, змінюючи температуру свого тіла. Але коли з’являється видима небезпека для життя, жаба вже не може вистрибнути, оскільки розтратила всі свої сили. Вона помирає в окропі, так і не зробивши спроб врятуватися.

Синдром жаби в окропі штовхає нас терпіти проблеми, поки вони не несуть помітних потрясінь. Погодьтеся, ми моментально активізуємося, коли на нас суне лавина неприємностей, спрацьовує інстинкт самозбереження і ми шукаємо будь-які шляхи виправлення ситуації. Багато речей у житті мають накопичувальний ефект – так ми звикаємо дихати токсичним повітрям, не помічаючи, що воно поступово отруює нас.

Жаба в окропі – це ситуація людини, яка все ще плекає надію на краще, хоча об’єктивних причин для позитивних змін немає.

Ось чому ми часто стаємо жертвами синдрому «жаби в окропі» на роботі, в сім’ї, в дружніх і романтичних стосунках і навіть в рамках суспільства і держави.

Навіть коли залежність, гординя і егоїстичні вимоги переходять через край, нам все ще складно зрозуміти, наскільки руйнівним може бути їх вплив.

Сліпа адаптація змушує звикати, не звертати уваги, приймати як “нормальне” навіть те, що псує ваше життя. Тепер згадайте жабу і те, як вона намагалася пристосуватися до поточної реальності. На жаль, їй це не допомогло.

Пильність людини притупляється, якщо вона безмовно погоджується на те, що має. В результаті з роками вона перестає усвідомлювати, а що особисто їй потрібно від життя.

Якщо ви зрозуміли, що байка відображає і вашу реальності, постарайтеся зрозуміти, до чого ви самі прагнете, чого хочете, що для вас важливе. Будьте відкритими і не забувайте про речі, що мають для вас значення. Так ви зможете перемкнути увагу на те, що послаблює вас вже зараз. І отримаєте шанс це виправити.

Навколишні можуть не зрозуміти раптового пориву до свободи і бажанням розірвати ланцюги, стати незалежною людиною. Однак тільки вміння встановлювати межі і відстоювати власну думку дозволить не «зваритися в окропі».

Якщо хочете жити повноцінним життям, то іноді потрібно вміти вимовляти такі слова як «вистачить» і «ні».

Людина може вирости, лише якщо навчиться відчувати і приймати незручність.

Джерело